Finx a další P2P půjčky


Po vzoru zahraničních projektů se i na českém trhu pomalu, ale jistě objevuje nový model půjček nazvaný P2P. Tedy lidé lidem. Bankerat, Moneybroo nebo teď nově Finx nabízí otevřený trh přímého půjčování a spojuje lidi, kteří si potřebují půjčit peníze a movité investory. V jednodušším podání se jedná o náhradu banky, kde je movitým klientům nabídnuta daleko větší odměna a žadatelům menší úroky za půjčky. Celý systém je nastaven formou aukce. Komu se líbí ať bere, komu ne, tak ať nechá být. Je pouze na Vaši dobrovolnosti, zda se odhodláte půjčit čtyřicetiletému řidiči s ratingem C. Ve většině případů nepůjčujete celou částku sami, ale pouze určitou část. Záleží totiž na účasti dalších investorů.

Modelový příklad
Úvěr:
Chci 60 000,- Kč se splatností 36 měsíců a základní sazbou 12%.

Nabídky:
20.2.2012 Jelínek (investor 1) nabízí 3492,- Kč se sazbou 16 %.
25.2.2012 Hrouda (investor 2) nabízí 2555,- Kč se sazbou 16 %

Přijaty 2 nabídky, zbývá 53 953,- Kč.

Jak by měl tento systém p2p půjček v ideálním případě fungovat?
1. Vaše finanční situace je skvělá a na účtě se Vám válí pár desítek až stovek tisíc navíc, jenže Vám je banka ročně úročí naprosto směšnou částkou? Pokud tyto peníze zainvestujete do uživatelských pohledávek na Finx, pravděpodobně vyděláte daleko více. Podle informací je průměrná základní sazba 15,8 % s *, což je v porovnání s bankou dobrý. Při investování si vybíráte komu půjčíte a za jaký úrok. Minimální částka 400,- Kč.

Jako investor

  • Nesete úvěrové riziko
  • Zaplatíte roční poplatek za správu úvěrů (1 % z nesplacených zůstatků na poskytnutých úvěrech)

Finx se stará o

  • Ověření identifikace dlužníka
  • Kontrolu insolvencí, exekucí a základních registrů dlužníků
  • Výpočet ratingu rizikovosti
  • Vymáhání nesplacených úvěrů

2. Jste v dluzích a v bance Vám z jakéhokoliv důvodu nechtějí půjčit. Na finx vám nabídnou prostor pro bezplatné podání žádosti na bezúčelovou půjčku na směnku. Minimálně 10 000,- Kč, maximálně 100 000,- Kč. Splatnost 1 až 3 roky. Maximální měsíční splátka 3 000,- Kč. Za předčasné splacení a za vedení úvěrového účtu nejsou žádné poplatky.

Poplatky
3% z výše úvěru + vstupní poplatek 500,- Kč.

Vaše zkušenosti
Vyzkoušeli jste Bankerat, Moneybroo, atd.? Podělte se o Vaše názory a zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Diskuze


  • Prozatím bez komentářů.

Vaše zkušenosti

You must login to post a comment.